Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Ships within 24h from Deutschland
Excellent customer reviews
Bio & HACCP Certified
Flexible Quantities

07/04/2020

Citric acid - a product with many different applications

What is citric acid?

In addition to the most commonly used spelling citric acid, the terms Citronensäure (German) and Citric Acid (English) are also widely used. Citric acid is a naturally occurring carboxylic acid. This organic acid was isolated from lemon juice more than 200 years ago, which is why the compound with the formula C6H8O7 received its well-known name citric acid. The name citric acid is naturally much easier to pronounce than other names such as 3-carboxy-3-hydroxypentanedioic acid. However, the name citric acid should not lead to the assumption that this acid is only found in citrus fruits. It is widely distributed throughout nature and occurs in apples, pears, cherries and many other fruits.

Even the human body produces citric acid. Citric acid is used in many different applications, for example as a cleaning agent (especially for descaling - with the power of lemon), as a flavouring agent in food (to create a sour taste) and as a preservative, as many bacteria are less active in an acidic environment.

Citric acid available in shops and from major distributors is often advertised with images of lemons, but it is also a large-scale industrially manufactured product. During production, a mould fungus processes sugar-containing molasses or glucose on an industrial scale. This raw material usually comes from sugar beets and corn, but also from sweet potatoes or other starch-containing plants. The product offered by DistrEbution GmbH is imported from Asia (China) and is therefore highly competitive on the European market.

Lemon juice obtained from lemons contains approximately 5-8% citric acid. Therefore, freshly squeezed lemon juice can also be used in many applications. We particularly recommend this for smaller applications involving food. Solutions made from citric acid are also commercially available and can easily be prepared from our pure citric acid. For household cleaners and other technical applications, we recommend using pure citric acid. You can purchase it in smaller quantities in our shop. We are also happy to supply larger quantities. For this, we look forward to personal contact in order to provide you with the best possible advice.

Classic applications of citric acid:

Citric acid as a cleaning agent:

  • Limescale remover
  • Simple & affordable all-purpose cleaner
  • Additive for dishwasher powder
  • Additive for dishwasher rinse aid
  • Cleaning aid for microwaves and ovens (citric acid solution)

Citric acid for laundry

  • Homemade washing powder
  • Removing yellow stains from white T-shirts
  • Cleaning shirt and blouse collars
  • Fabric softener

Citric acid as an ingredient in care products

  • Bath bombs

Citric acid in the kitchen

  • For preserving and canning
  • Making effervescent powder yourself
  • Homemade sports drinks
Skip product gallery
Tip
Citric Acid Monohydrate E 330, 8 - 80 mesh 25 kg
Citric Acid Monohydrate, 8–80 mesh, food grade (E 330)

Content: 25 Kilogram (€2.36 / 1 Kilogram)

Variants from €3.39
Regular price: €58.99
Citric Acid Anhydrous E330, 16 - 35 Mesh – European
Citric Acid Anhydrous E330, 16 - 35 Mesh – European

Content: 25 Kilogram (€4.80 / 1 Kilogram)

Regular price: €119.95
Citric Acid Monohydrate E330, 20 - 100 Mesh – European
Citric Acid Monohydrate E330, 20 - 100 Mesh – European

Content: 25 Kilogram (€4.44 / 1 Kilogram)

Regular price: €110.99
Only 2 available
Citric Acid Anhydrous Food Grade 12 - 40 Mesh E330
Citric Acid Anhydrous Food Grade 12 - 40 Mesh E330

Content: 25 Kilogram (€2.91 / 1 Kilogram)

Regular price: €72.70
Citric Acid Anhydrous 30 - 80 mesh 25 kg
Citric Acid Anhydrous Food Grade 30 - 80 mesh E330

Content: 25 Kilogram (€2.40 / 1 Kilogram)

Variants from €3.79
Regular price: €59.99
Citric acid for technical applications 5 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Citric Acid Powder Descaler and Cleaning Agent

Content: 5 Kilogram (€2.80 / 1 Kilogram)

Variants from €3.19
Regular price: €13.99